reklama

Nadwiślański festiwal

Fundacja Arte Viva, Miasto Wisła i Wiślańskie Centrum Kultury zapraszają na 2. Nadwiślański Festiwal Opery i Musicalu. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest dr Krzysztof Korwin-Piotrowski. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Kancelaria Prezydenta RP, Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. Na inaugurację zapraszamy do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny w Wiśle. Będzie to koncert przebojów musicalowych i filmowych.

Wisła, Amfiteatr 10.07.2026, godz. 19.00
OD „WEST SIDE STORY” DO „GWIEZDNYCH WOJEN”
Soliści: Magdalena Tul, Marcin Jajkiewicz, Justyna Klimek, Bartłomiej Świtacz. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Swingowo-Rozrywkowa LOTHARSI pod dyrekcją Dawida Dziwoki. Prowadzenie koncertu – Krzysztof Korwin-Piotrowski.

BILETY można kupić na KupBilecik.pl

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór, który przeniesie Was do Nowego Jorku, w sam środek filmowych romansów i w najdalsze zakątki galaktyki! To doskonała propozycja zarówno dla melomanów, jak i dla całych rodzin szukających niezapomnianych emocji. Muzyczna podróż przez klasykę kina i Broadwayu W programie wieczoru znajdą się najpiękniejsze, doskonale znane pokoleniom melodie musicalowe i filmowe w ciekawych aranżacjach. W trakcie koncertu usłyszymy m.in. nieśmiertelne utwory z takich arcydzieł jak: West Side Story – pełne energii i latynoskich rytmów arcydzieło Leonarda Bernsteina, Les Misérables (Nędznicy) – jedna z najbardziej poruszających opowieści w historii musicalu, Dirty Dancing – kultowe rytmy, które porwą do tańca każdego, James Bond – pełne elegancji i tajemniczości motywy muzyczne najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości, Gwiezdne Wojny – kosmiczne brzmienie od lat elektryzuje fanów science-fiction na całym świecie.

Gwiazdozbiór na scenie

Wykonanie tak zróżnicowanego i wymagającego repertuaru gwarantują artyści najwyższej klasy. Swoim talentem, kunsztem i charyzmą będą czarować publiczność wybitni soliści sceny muzycznej: Magdalena Tul, która 15 lat temu reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji oraz Marcin Jajkiewicz – gwiazda Teatru Muzycznego w Łodzi, laureat prestiżowej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszego wokalisty musicalowego w Polsce.

Orkiestra Swingowo-Rozrywkowa LOTHARSI

O unikalną oprawę muzyczną koncertu zadba Orkiestra Swingowo-Rozrywkowa LOTHARSI, która ma w dorobku entuzjastycznie przyjmowane występy na prestiżowych festiwalach muzycznych oraz w popularnych programach telewizyjnych. Zespół zrzesza znakomitych, wszechstronnych instrumentalistów – w przeważającej mierze absolwentów renomowanej Akademii Muzycznej w Katowicach. Powstanie i nazwa orkiestry wiążą się z piękną rodzinną tradycją i hołdem dla wybitnego dziedzictwa: w jej składzie występuje dwóch synów Lothara Dziwoki – legendarnego puzonisty, założyciela i wieloletniego dyrektora cenionej Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej. Obecnie na czele zespołu stoi syn mistrza, ceniony pianista Dawid Dziwoki. Pod jego batutą LOTHARSI łączą precyzję ze sceniczną energią, gwarantując, że filmowe i musicalowe hity zyskają zupełnie nowy, porywający blask.

Przez ten magiczny świat dźwięków przeprowadzi Państwa Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny festiwalu, który jako narrator wieczoru zadba o wyjątkową atmosferę, dzieląc się z widzami fascynującymi anegdotami i historiami zza kulis powstawania wielkich dzieł muzycznych.

Spędźcie ten letni wieczór w otoczeniu muzyki, która ukształtowała historię kina i teatru muzycznego.

Magdalena Tul to wokalistka i songwriterka, która od lat konsekwentnie buduje własny, rozpoznawalny styl na styku soulu, R&B i popu. Jej muzyka łączy emocjonalną głębię, elegancję i artystyczny kunszt, zachowując najwyższą jakość niezależnie od tego, czy trafia do szerokiej publiczności, czy do wymagających słuchaczy. Pierwsze kroki stawiała w zespołach Fusion i własnych projektach muzycznych, gdzie naturalnie rozwinęła wrażliwość na improwizację, współbrzmienia i swobodę interpretacji. Równolegle współpracowała jako solistka z Teatrem Studio Buffo i Teatrem Muzycznym Roma, a jej głos przez wiele lat towarzyszył milionom widzów w programie „Jaka to melodia” oraz w produkcjach dubbingowych. Świat usłyszał o niej, gdy reprezentowała Polskę w konkursie  Eurowizji z autorską piosenką „Jestem”.
Od tego czasu wydała trzy albumy („Victory of Heart”, „Brave”, „Mindfulness”) oraz amerykańską EP-kę „Signature of Soul” we współpracy z wytwórnią Banner Records. Jej koncerty odbywały się w Polsce i za granicą – od Londynu, przez Włochy i Portugalię, aż po Stany Zjednoczone, gdzie poza występami autorskimi kilkukrotnie wykonywała hymn amerykański podczas prestiżowych wydarzeń sportowych.

Marcin Jajkiewicz– wokalista jazzowy, rozrywkowy i aktor musicalowy. Gwiazda Teatru Muzycznego w Łodzi. W swojej karierze wcielił się w wiele wybitnych ról musicalowych, m.in.: Jeana Valjeana w Nędznikach, Edwarda w Pretty Woman, Sama w Mamma Mia! oraz Johna w Miss Saigon. Laureat prestiżowych nagród, w tym Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszego wokalisty musicalowego w Polsce (2020). Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Przez wiele lat związany był z programem Jaka to melodia?. Znany także jako polski głos Hansa z bajki „Kraina Lodu” Walta Disneya. W 2006 roku zwyciężył na festiwalu Jedynki w Sopocie wykonując wraz z zespołem Battle Hackers utwór  Między nami.

Koncertuje w całej Polsce i za granicą. Brał udział w licznych projektach muzycznych, takich jak: Ludzie Ptaki Michała Jurkiewicza, Love Song Pawła Steczka, Królewskie Śpiewanie czy Głosy mistrzów. Na stałe współpracuje także z zespołem Tango Corazón Marcina Wyrostka — zwycięzcy programu Mam Talent!. Występował na scenie z wieloma wybitnymi artystami, m.in.: Zbigniewem Wodeckim, Katarzyną Kowalską, Haliną Frąckowiak, Marylą Rodowicz, Alicją Węgorzewską, Grażyną Brodzińską, Edytą Górniak, Danutą Błażejczyk, Alicją Majewską oraz wieloma innymi cenionymi artystami polskiej sceny. Był pierwszym polskim odtwórcą postaci Georga von Trappa w musicalu Dźwięki muzyki w Nowym Teatrze w Słupsku. W Operze Krakowskiej wcielił się w tytułową rolę w musicalu Kopernik, a w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury występował jako Edi w Błękitnym Zamku. Koncertował z Celebrity Symphony Orchestra w Toronto, prezentując swoje umiejętności na międzynarodowej scenie. Występował jako gość w programie Roberta Janowskiego Gra muzyka. Dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi wokalnemu często nazywany jest „polskim Frankiem Sinatrą”. Regularnie koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występował na największych scenach koncertowych w Polsce, takich jak Tauron Arena, NOSPR czy Opera Leśna w Sopocie.

Justyna Klimek to wokalistka o wyjątkowej wrażliwości muzycznej i imponującym dorobku artystycznym. Kształciła swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów, m.in. u Elżbiety Zapendowskiej – znanej jurorki programów „Idol” i „Must Be The Music”, która uczyła takie gwiazdy jak Edyta Górniak czy Edyta Bartosiewicz oraz współpracowała z musicalem „Metro”. Justyna miała również okazję czerpać wiedzę od takich artystek jak: Lora Szafran, Grażyna Łobaszewska oraz Renata Danel. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła w zespole wokalnym „Miraż” w Raciborzu, prowadzonym przez Elżbietę Biskup – z tego samego zespołu wywodzi się m.in. Ania Wyszkoni.

Talent Justyny był doceniany na wielu festiwalach i konkursach – już w wieku 16 lat zdobyła Grand Prix na XIX Festiwalu Piosenki Dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego w Rybniku, gdzie w jury zasiadał Czesław Gawlik. Artystka odnosiła sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Występowała na prestiżowych scenach w Niemczech, na Węgrzech – m.in. podczas wyborów Miss Polonia Węgier – oraz w Belgii, gdzie koncertowała w Ambasadzie RP w Brukseli. Jej talent doceniono również w Holandii, gdzie podczas koncertu laureatów „The Voice of Polonia” podbiła serca publiczności utworami Łatwopalni oraz Dworzec Maryli Rodowicz. Śpiewała u boku Cezariusza Gadziny, świetnego saksofonisty. Justyna zdobyła także II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej, gdzie ponownie oceniała ją Elżbieta Zapendowska, a także w konkursie piosenki polonijnej w holenderskim Dordrechcie. Występuje czięsto z zespołem Lotharsi. Śpiewała na Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz w Koncercie „Zakochani są wśród nas” na Urodziny Miasta Żory, z udziałem Ewy Urygi i Michała Gasza, z którego obszerna relacja była emitowana na antenie TVP 3 Katowice. To nie tylko wokalistka, ale także osoba wielu talentów i pasji. Kocha zwierzęta, a zwłaszcza psy, oraz angażuje się w różnorodne działania artystyczne. Na co dzień z powodzeniem prowadzi własne biuro nieruchomości, łącząc życie zawodowe z miłością do muzyki.

Bartłomiej Świtacz – wokalista oraz pianista wykonujący muzykę klasyczną jak irozrywkową. laureat II nagrody 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku oraz Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii „Młodzi twórcy” (2022). Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Miłośnik polskich piosenek m.in. z repertuaru Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua i Kuby Badacha. Wystąpił w 2025 roku podczas Wiślańskiego Festiwalu Opery i Musicalu w klubie muzycznym w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Śpiewał jako solista z Młodą Filharmonią Międzyszkolną podczas festiwalu Żorska Wiosna Młodości.

Wisła, Amfiteatr 17.07.2026, godz. 19.00
LEO ROJAS – MUZYKA ŻYWIOŁÓW, Band alla Italiana, Patrycja Gałach i AF Music
Wystąpią: Leo Rojas (Ekwador) – fletnia Pana i inne flety andyjskie, Giulio Rocca (Włochy)–
erkusja, Mattia Carluccio (Włochy)– gitara, Danilo Cacciatore (Włochy)– pianino elektryczne, Alessio Gaballo (Włochy) – gitara basowa oraz Patrycja Gałach – wokal i chór AF Music.

BILETY można kupić na KupBilecik.pl

Leo Rojas, potomek Inków z Ekwadoru gra na fletni Pana i innych fletach z Andów. Charyzmatyczny artysta zachwyca publiczność na całym świecie. W 2025 roku miał koncerty m.in. w: Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Meksyku. Ma prawie 4 miliony subskrybentów na YouTube. Otrzymał Srebrne i Złote Nagrody YouTube oraz dwie Złote Płyty (ponad 200 tysięcy sprzedanych albumów). Muzyka Leo Rojasa łączy tradycyjne elementy andyjskie z nowoczesnymi wpływami, co przyciąga różnorodną publiczność. Jego interpretacje popularnych utworów, jak „El Condor Pasa”, zdobyły uznanie na całym świecie. Artysta nie tylko koncertuje, ale również nagrywa płyty, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Rojas angażuje się w różne projekty związane z kulturą i ochroną środowiska. Jest szczególnie znany z gry na flecie andyjskim, znanym również jako fletnia Pana lub zampona (po peruwiańsku). Rojas często łączy jego brzmienie z innymi instrumentami, takimi jak gitara akustyczna, gitara basowa, bębny i keyboard, co nadaje jego muzyce nowoczesny charakter, jednocześnie zachowując tradycyjne brzmienia. Dzięki temu jego utwory mają unikalny styl, łączący inspiracje muzyką andyjską z elementami muzyki świata i jazzowo-rozrywkowej improwizacji. W nowych utworach Leo Rojas wciąga publiczność w podróż do świata czterech żywiołów: ziemi, powietrza, ognia i wody. Wystąpi z wybitnymi muzykami, sławnymi we Włoszech: Giulio Rocca – perkusja, Mattia Carluccio – gitara, Danilo Cacciatore – pianino elektryczne, Alessio Gaballo gitara basowa. Idealnie dobrani i zespoleni z Leo, znakomicie tworzą niezwykłe brzmienie.

Jako support wystąpią: Patrycja Gałach – studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka i akordeonistka – oraz żorski chór AF Music pod dyrekcją Andrzeja Marcińca W repertuarze będą m.in.: przeboje zespołu ABBA, odkryte na nowo dzięki musicalowi „Mamma Mia!”, a także porywające publiczność piosenki z musicali Andrew Lloyda Webbera i „Rzeka marzeń” Krzesimira Dębskiego z filmu „W pustyni i w puszczy”.

Chór AF Music, prowadzony w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach przez Andrzeja Marcińca, działa od 20 lat. AF Music występował w kraju, a także w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i we Francji. Zespół otrzymał wiele nagród w Polsce ( m.in. I miejsca na festiwalach w Tychach i  Będzinie, złoty dyplom w Sopocie) oraz za granicą (2 razy Złote Pasmo w Pradze, Złoty medal w Ołomuńcu i Złoty dyplom w Bratysławie).

Patrycja Gałach – studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, akordeonistka, rozwija się również w licznych projektach chóralno-orkiestrowych wraz z Młodą Filharmonią Międzyszkolną pod dyrekcją Macieja Cisowskiego. Debiutem wokalnym był dla niej występ z tą orkiestrą w utworze „Skyfall” w 2022 roku w Żorach i w Sosnowcu oraz Koncert Kolędowy w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie w 2024 roku. Do największych osiągnięć zalicza również koncert „Zakochani są wśród nas” który emitowany był w TVP Katowice. Mogła zaśpiewać u boku takich gwiazd jak Ewa Uryga czy Michał Gasz.

Koncert poprowadzą w duecie pełnym wdzięku i humoru: Ewelina Mytych oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, którzy wprowadzą publiczność w wyjątkowy klimat gorących rytmów. Niech ten wieczór będzie świętem muzyki, tańca i radości!

Wisła, Amfiteatr 18.07.2026, godz. 18.00
Gala Finałowa: KIEPURA W WIŚLE
Wystąpią: Edyta Piasecka – sopran, Iwona Socha – sopran, Joanna Szynkowska vel Sęk – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Mingxuan Chen (Chiny) – tenor, Dariusz Niebudek – aktor. Orkiestra Pałacowa Arte Viva, Wiślański Chór Kameralny „Wichura”, Zespół regionalny „Mała Wisła”. Scenariusz, reżyseria i narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Asystent reżysera: Marcin Bogacz-Noras.

BILETY można kupić na KupBilecik.pl

 

Jan Kiepura na dworcu w Wiśle 19.07.1936, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wyjątkowy koncert w ramach 2. Nadwiślańskiego Festiwalu Opery i Musicalu, nawiązujący do historycznej wizyty Jana Kiepury w Wiśle. Będzie to niezapomniany wieczór. W inscenizowanej  gali wezmą udział wybitni śpiewacy, którzy wykonają wielkie przeboje muzyki klasycznej, operowej i operetkowej, a także popularne pieśni neapolitańskie i kilka piosenek. Usłyszymy takie utwory jak: aria Stefana „Cisza dokoła” ze „Strasznego dworu” Moniuszki, aria Jontka „Szumią jodły na gór szczycie” z „Halki” Moniuszki, „Kiedy skrzypki grają”, „Siboney”, „Co się dzieje, oszaleję”, „O mio babbino caro”, „W roli skromnego dziewczęcia”, „Dziewczę z buzią jak malina”, „Vissi d’arte”, „E lucevan le stelle”, „Un di felice”, „Libiamo”, „Funiculi, funicula” i „Time to Say Goodbye”. Kiepurę z żoną i przyjaciółmi powita Wiślański Chór Kameralny „Wichura”, działający od kilku lat w Wiślańskim Centrum Kultury pod kierunkiem niezwykłej pani dyrygent Beli Troszok. Dla Kiepury wystąpią również dzieci z Zespołu regionalnego „Mała Wisła” w krótkim energetycznym widowisku taneczno-wokalnym w reżyserii i choreografii Doroty Cymorek, pod kierunkiem muzycznym Natalii Podżorskiej.

W Jana Kiepurę wcieli się znakomity tenor Adam Sobierajski, solista Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej w Bytomiu, a w Ignacego Mościckiego – aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu Dariusz Niebudek. Rolę Marthy Eggerth kreować będzie gwiazda Opery Krakowskiej Iwona Socha. W ich przyjaciół wcielą się: Edyta Piasecka, charyzmatyczna gwiazda scen operowych i festiwali, Joanna Szynkowska vel Sęk z niezwykłym talentem wokalno-aktorskim oraz chiński tenor Mingxuan Chen, ulubieniec publiczności. Scenariusz: Joanna Szynkowska vel Sęk, Krzysztof Korwin-Piotrowski (reżyseria i narracja). 

Iwona Socha

Edyta Piasecka

Joanna Szynkowska vel Sęk

Dariusz Niebudek

Mingxuan Chen

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle

Malowniczo położona scena plenerowa w centrum Wisły – idealne miejsce na wieczory pełne muzyki i emocji.

BILety

Bilety na wydarzenia organizowane przez Fundację Arte Viva są dostępne na:

KupBilecik

 
oraz m.in. w:
– Wiślańskim Centrum Kultury – na Wiślański Festiwal Opery i Musicalu (tel. 33 855 29 67, kom. 602 177 262)
na Wiślański Festiwal Opery i Musicalu.
 
Kontakt w sprawie zakupu biletów zbiorowych – od 10 osób:
Fundacja Arte Viva
tel. 696 77 66 58
 
PROSIMY RÓWNIEŻ O ŚLEDZENIE NASZEGO DZIAŁU 
AKTUALNOŚCI

PATRONAT I MEDIA

Patronat honorowy: Tomasz Bujok – Burmistrz Miasta Wisła
Relacje medialne: TVP3 Katowice, Radio Katowice, Dziennik Zachodni, Dziennik Teatralny i inne media

WIĘCEJ JUŻ WKRÓTCE!

Zapraszamy do zapoznania się z działami Aktualności i Relacje

Na stronie pojawią się również zdjęcia artystów, zwiastuny video oraz fragmenty prób i relacji zza kulis.